Haber

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Borrell, BM Genel Sekreteri Guterres’i Destekledi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Hamas saldırıları olmaz” diyerek İsrail’in istifasını istediği Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e tam destek verdiğini belirtti. yoktan”.

Borrell, X platformunda yaptığı açıklamada, “Guterres’in sözleri çarpıtılmıştı” dedi. İfadesini kullandı.

“BM Genel Sekreteri, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği korkunç ve benzeri görülmemiş terör eylemlerini net bir şekilde kınadı.” Değerlendirmesini yapan Borrell, şöyle devam etti:

“Guterres ayrıca tüm sivillerin hayatlarının eşit önemde olduğunu ve uluslararası insancıl hukukun 7 Ekim öncesi ve sonrasında herkes için geçerli olduğunu açıkça belirtti. Genel Sekreter Guterres ve BM personelinin Ortadoğu’da barış ve insani yardıma yönelik çalışmalarını tam olarak takdir ediyoruz. Doğuda ve dünyanın her yerinde.” Destekliyoruz.”

Guterres’in BMGK konuşması

Genel Sekreter Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği saldırıları kınadı ve şunları söyledi:

“Hamas saldırılarının birdenbire ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Yerleşimler ve şiddet yoluyla topraklarının adım adım gaspına tanık oluyor. Ekonomileri İnsanlar yok edildi, insanlar yerlerinden edildi, evleri yerle bir edildi. Siyasi çözüme gerek yok.” “İnançları kaybolmaya başladı.”

Guterres, Hamas’ın İsraillilere yönelik saldırılarının “Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı çıkaramayacağını” belirterek, “Savaşların bile kuralları vardır.” dedi.

Bu sözlerin ardından İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, BM Genel Sekreteri’nin istifasını istedi, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ise Guterres’le görüşmesini iptal etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu