Haber

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararına tepki gösterdi

Anayasa Mahkemesi’nin cezaevinde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararına tepkiler sürüyor. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu; Anayasa Mahkemesinin kuruluş, görev ve üyelik yapısında köklü bir reforma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM); Cezaevinde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın ‘seçilme hakkı’ ile ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği’ haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Karar 4’e karşı 9 oyla alınırken, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı Can Atalay’ın tahliyesinin yolunu açabilir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Seyahat Parkı davasında 18 yıl hapis cezası ağırlaştırılan Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararına uymayı reddetti. Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karara tepkiler devam ederken, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’den konuyla ilgili açıklama geldi. Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ‘yasama ve yürütme’ arasındaki kuvvetler ayrılığının sınırlarının net bir şekilde çizildiği, istikrarın korunmasına ve daha da geliştirilmesine olanak sağlayacak kurallara kavuşmuştur. Üçüncü güç direği de bu kapsamın dışındadır.” Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tüm yetkileri kapsıyor/kapsamalı. Yargı alanındaki son gelişmeler bu gücün sistemle uyumlu hale getirilmesinin gerekliliğine işaret etmiştir. Özellikle Anayasa Mahkemesinin statüsü, kuruluş ve yargılama esasları ve üyelik yapısı köklü bir reforma tabi tutulmalıdır. “Ülkemizin öncelikli ihtiyaçlarından biri olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.” – KAYSERİ

bogazliyanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu